Egy falra, ezüst színű ragasztószalaggal rögzített banán – az olasz konceptuális művész, Maurizio Cattelan alkotása – újabb szenzációt keltett a művészeti piacon. A „Komikus” című művet 6,2 millió dollárért vásárolta meg az amerikai-kínai származású vállalkozó, Justin Sun, a Tron kriptoplatform alapítója. Az új tulajdonos azt tervezi, hogy elfogyasztja a banánt.
„Ez nem csupán művészet. Ez egy kulturális jelenség, amely hidakat épít a művészet, a mémek és a kriptovaluta-közösség világa között” – mondta Justin Sun a Sotheby’s számára adott nyilatkozatában.
A 30 éves vállalkozó megígérte, hogy a banánt egyedi művészeti élmény keretében elfogyasztja, tisztelegve annak helye előtt a művészettörténetben és a popkultúrában.
Justin Sun neve 2021-ben vált ismertté, amikor 78,4 millió dollárért megvásárolta Alberto Giacometti „Az orr” című szobrát.
A banán egyébként az őszi, New York-i aukciók egyik “sztárjának” számított. A „Komikus” előzetes értékbecslése 1 és 1,5 millió dollár között mozgott. Az installációhoz tartozik egy hitelességi tanúsítvány és a gyümölcs cseréjére vonatkozó utasításokat.
A provokatív művész, Maurizio Cattelan alkotása, amely három példányban létezik, megkérdőjelezi a művészet fogalmát és annak értékét. Már 2019-ben, első bemutatóján Miamiban nagy vihart kavart, amikor egy másik művész megette a kiállított darabot, hogy „leleplezze” az akkori, 120 000 dolláros értékét. Egy másik példányt pedig a New York-i Guggenheim Múzeumnak adományoztak.
A banán most magasabb áron kelt el, mint az amerikai pop art ikon, Roy Lichtenstein „Ovális iroda (Tanulmány)” című alkotása, amelyért 4,2 millió dollárt fizettek.
Egy nappal korábban a Christie’s aukciósház René Magritte „A fények birodalma” című ikonikus festményét árverezte el rekordáron, 121 millió dollárért, amely mind a művész, mind a szürrealizmus történetének legmagasabb áron értékesített műve.
📷 John Nacion/Getty Images