David Lynch, az amerikai rendező, író és zenész, a kultikus „Twin Peaks” televíziós sorozat alkotója, akit a „Kék bársony”, „Az elefántember” és „Mulholland Drive” című filmjeiért a legjobb rendező kategóriában Oscar-díjra jelöltek, 78 éves korában elhunyt – adta hírül tegnap a Reuters hírügynökség.
„Családja mély szomorúsággal jelenti be David Lynch halálát, aki nemcsak emberként, hanem művészként is pótolhatatlan” – áll a Lynch Facebook-oldalán közzétett nyilatkozatban. „Most, hogy már nincs köztünk, óriási űrt hagyott maga után a világban. De, ahogy ő maga mondaná: „Mindig tartsd a tekinteted a fánkon, ne a lyukon a közepén”- folytatódik a közlemény Lynch jellegzetes humorát felidézve.
A család hozzátette, hogy „jelenleg hálásak lennének”, ha a nyilvánosság tiszteletben tartaná a gyászukat.
Lynch a filmművészet igazi mestere volt, aki az 1970-es években a szürrealista „Eraserhead” című filmjével tört be, és a következő évtizedekben ritkán mulasztotta el, hogy lenyűgözze a közönségét és a kollégáit. Legkiemelkedőbb alkotásai között szerepel a neo-noir „Mulholland Drive”, a normákat felrúgó gótikus „Kék bársony”, valamint az eklektikus és különc „Twin Peaks”, ami igazi kultusszá vált.
További figyelemre méltó filmjei közé tartozik a „Veszett a világ”, amely elnyerte a cannes-i filmfesztiválon Arany Pálmát nyert, „Az elefántember” című életrajzi dráma és „Straight Story”. Kedvenc színészei közt, akik filmjeiben gyakran szerepeltek, ott találjuk Kyle MacLachlant, Laura Dernt, Naomi Watts-ot és Richard Farnsworth-ot.
Lynch az amerikai Montana állam Missoula városában született, gyermekkorában gyakran költözött családjával egyik helyről a másikra, és sokáig kimaradt az iskolából. Ez azonban lehetővé tette számára, hogy felfedezze a világ igazi varázsát. Veleszületett tehetsége volt a képzőművészetekhez és szenvedélye volt az utazás, amely elvezette a pennsylvaniai Szépművészeti Akadémiára, ahol megkezdte évtizedes rendezői pályafutását – rövidfilmek készítésével.
Lynch életművéért Oscar-díjat kapott, amelyet 2019-ben vehetett át. Franciaországban César-díjjal ismerték el a művészetét a „Mulholland Drive” című filmjéért, mint a legjobb idegen nyelvű alkotás.
📷Chris Weeks/WireImage/Getty Images