A kérdésre a Bécsi Egyetem nemzetközi kutatócsoportjának új felfedezése ad választ: a Naprendszer körülbelül 14 millió évvel ezelőtt egy sűrű csillagkeletkezési régión haladt át, amely jelentős mennyiségű intersztelláris port juttathatott a Föld légkörébe. A kutatók szerint ez a por ma is hatással lehet bolygónk éghajlatára.

A csillagkeletkezési régiók olyan területek az űrben, ahol gáz- és porfelhők sűrűsödnek össze, lehetővé téve új csillagok születését. Amikor a Naprendszer ezen a régión haladt keresztül, az ott található por egy része bekerülhetett a bolygóközi térbe, és akár befolyásolhatta is a Föld éghajlatát.

„Úgy képzelhetjük el ezt az utat, mint egy hajó átkelését különböző tengereken” – magyarázza Efrem Maconi, a Bécsi Egyetem doktorandusza és a kutatás vezetője. Mivel a Naprendszer folyamatosan kering a Tejútrendszer központja körül, időről időre ilyen csillagkeletkezési területeken haladhat át.

A kutatás összekapcsolja a csillagászatot, geológiát és paleoklimatológiát, hogy megértsük, milyen hatása lehetett ennek a kozmikus eseménynek a Föld klímájára. Bár a tudósok egyelőre nem tudják teljes bizonyossággal kijelenteni, hogy a csillagközi por hatással volt az éghajlatváltozásra, további vizsgálatok azonban segíthetnek ezt tisztázni. A kutatás nemcsak a Naprendszer múltjának feltárására kínál új nézőpontot, hanem hozzájárulhat ahhoz is, hogy elkülönítsük az emberi tevékenység által okozott globális felmelegedést a természetes csillagászati tényezőktől, amelyek szintén hatással lehetnek éghajlatunk alakulására.
A tudósok úgy vélik, hogy e két folyamat között jelentős különbségek vannak, és további vizsgálatok szükségesek annak feltárására, hogy bolygónk történelme során milyen kozmikus hatások alakították az éghajlatot.

A Bécsi Egyetem nemzetközi kutatócsoportja, João Alves vezetésével, a jövőben tovább vizsgálja, hogy a Nap milyen galaktikus régiókkal találkozik a Tejútrendszeren átívelő útja során. Az eredmények nemcsak az asztrofizikusoknak, hanem a geológusoknak és paleoklimatológusoknak is fontos adatokkal szolgálhatnak a Föld múltjáról és jövőjéről.

📷Davide De Martin & the ESA/ESO/NASA Photoshop FITS Liberator

2025.04.10. 16:00

A Top Gun filmekkel emlékezik Val Kilmerre az egyik televíziós csatorna

2025.04.10. 14:00

Közel negyed százada imádjuk Alicia Keys zenéjét

2025.04.10. 12:00

Megvannak Magyarország döntős (dobos) tortái

2025.04.10. 10:00

Az emiojik gyakran vezetnek szakításhoz

2025.04.10. 08:00

Új érát indít Ed Sheeran

2025.04.09. 14:00

A Roxette harmincegy éve nagyot robbantott

2025.04.09. 12:00

Most érdemes feliratkozni a londoni Nemzeti Galéria hírlevelére!

2025.04.09. 10:00

A dal, amely II. Erzsébetet is megtáncoltatta, közel ötven éve lett listavezető a tengerentúlon

2025.04.09. 08:00

A MÁV-csoport hangosbemondóiból szólnak a versek a magyar költészet napján

2025.04.08. 17:44

Megvannak a Fonogram nyertesek

További hírek

Mákszem Levente

Whiteboy

Bikfalvi Tomi ‘Biki’

B. Németh Dia

Majoros Rita

Horváth Zoltán 'Hory'

Best FM

Most szól:

  • Következő