Az olasz főváros egyik monumentális ókori épületében a múlt találkozik a jövővel, a történelem összekapcsolódik a modern technológiával. Hadrianus császár és Vibia Sabina emblematikus templomában a látogatók különleges fogadtatásban részesülnek: a robot Adriano köszönti őket. Adriano azonban, nemcsak fogadja a turistákat és bemutatja nekik a templom történetét, hanem interaktív élménnyé is varázsolja látogatásukat.

“Én vagyok Adriano, a Római Kereskedelmi Kamara első robotalkalmazottja. Azért vagyok itt, hogy segítsem a látogatókat a templomról, benne található műalkotásokról és alkotóikról szóló információkkal” – mutatkozik be a robot.
Adriano olaszul és angolul is tud információkat nyújtani Róma történelméről, fejlesztői pedigfolyamatosan dolgoznak azon, hogy további nyelvekkel bővítsék a szoftverét.
„Róma egy ősi, több mint kétezer éve alapított város, amely ugyanakkor a jövőbe tekint. Szeretnénk megőrizni nagyságát a következő generációk számára is. Hogyan érhetjük ezt el? Új technológiák alkalmazásával” – mondta Lorenzo Tagliavanti, a Római Kereskedelmi Kamara elnöke.
A robot megépítéséhez használt technológiák lehetővé teszik számára, hogy kezet fogjon és tárgyakat tartson.
“A kézmozgása az emberi izmokat utánozza” – mondta Giovanni Rossato, robotika mérnök.
Adriano 36 szenzorral rendelkezik, amelyek segítségével feltérképezi a környezetét és lokalizálja saját helyzetét. Humanoid vonásai lehetővé teszik számára, hogy valósághű arckifejezésekkel fejezzen ki érzelmeket, így a felhasználókkal való kommunikációja sokkal természetesebbnek hat.
“Ami igazán megkülönbözteti más robotoktól, az a rugalmassága. Ha valaki meg akarja ölelni vagy kezet akar rázni vele, az nem jelent veszélyt, mert nem olyan merev, mint az ipari robotok. Még a keze is úgy van kialakítva, hogy különböző tárgyakhoz tudjon idomulni” – tette hozzá Rossato.
A fejlesztők már azon is dolgoznak, hogy a templom virtuálisan, távolról is látogatható legyen Adriano segítségével. A cél, hogy azok az emberek is átélhessék ezt az egyedülálló élményt, akik személyesen nem tudnak elutazni Rómába.
📷rivista.ai