A túlzott emojihasználat az online kommunikációban, a pároknál a szakítás egyik fő oka lehet – derült ki egy kutatásból, amelyet a Mail Online ismertetett. Kutatók a 15 leggyakoribb szakítási okot rangsorolták, melyben a hangulatjelek túlzásba vitt használata a 11. helyet foglalja el.

A Mainzi Egyetem kutatócsoportja négy, nagyszabású kapcsolatkutatás adatait elemezte, amelyeket Ausztráliában, az Egyesült Királyságban, Németországban és Hollandiában készítettek. A felmérés során 2000 olyan felnőttet kérdeztek meg, akik kezdeményeztek szakítást, és megvizsgálták többek közt az egyedi okokat is, amelyek a kapcsolatok felbomlásához vezettek.
A leggyakrabban felhozott ok a klasszikus: „nem rólad van szó, hanem rólam.” A 2. helyen a „még nem állok készen komoly kapcsolatra” szerepel. A 3. legtöbbet említett indok pedig a távkapcsolatok nehézsége: „túl messze élünk egymástól.” A „szeretnék a karrieremre koncentrálni” az 5., a felimerés, hogy „még az előző partneremet szeretem” a 6. míg a rossz higiénia a 7. helyen áll.
A szakítós listán meglepő okok is szerepelnek, viszonylag előkelő helyen. Például a „nem tetszik ahogyan öltözik” a 8. – az eltérő csillagjegyek pedig a 9. helyen , az eltérő ízlés az ételek terén a 10. leggyakoribb szakítós ok, a 12. az állatszőr allergia. A kissé abszurdnak tűnő okok közé tartozik az irritáló nevetés is, amely a 13. helyen végzett. Nyomós ok lehet a szakításra, ha a másik nem a mi kedvenc csapatunknak szurkol – ez a 14. helyen áll, közvetlenül utána pedig az ha, egyáltalán nem jön be a pertnerünk filmes ízlése.
A kutatást megrendelő Freely streaming platform szóvivője így kommentálta az eredményeket:
„A szakítás valakivel vagy valamivel sosem könnyű – legyen szó egy partnerről, egy munkahelyről, vagy akár egy előfizetésről. Sokan a megszokás vagy a változástól való félelem miatt túl sokáig maradnak benne valamiben. Néha azonban a legjobb döntés, amit hozhatunk, hogy őszinték vagyunk magunkhoz, és megtesszük azt a bizonyos lépést – különösen, ha már nem kapjuk meg, amire szükségünk van”
A kutatásból az is kiderült, hogy sokan „megszokásból” maradnak egy kapcsolatban, még akkor is, ha már rég nyilvánvaló, hogy az nem működik. A megkérdezettek 55%-a vallotta be, hogy tovább maradt benne egy kapcsolatban, mint kellett volna, a változásban reménykedve vagy hogy megkímélje a másik érzéseit.
Tízből hét ember szerint a szakítás az egyik legstresszesebb esemény az életben. Ugyanakkor a megkérdezettek 81%-a szerint fontos, hogy ezt személyesen közöljük a partnerrel.
A mainzi kutatók összesen 11 295 résztvevőt vontak be a több szempontot vizsgáló felmérésbe, akiket 21 éven keresztül követtek, és azt vizsgálták, hogy mikor voltak a legelégedettebbek egy romantikus kapcsolatban.
Az elemzés kimutatta, hogy a kapcsolatok egyfajta „időszakos hanyatláson” mennek keresztül. Ez két szakaszban történik: az első, kezdeti fázis akár évekig is tarthat, és az elégedettség fokozatos, alig észrevehető csökkenése jellemzi, majd egy kritikus pont után a boldogságérzet gyors hanyatlásnak indul. A kutatók megállapították, hogy ez az utolsó szakasz átlagosan 7–28 hónapig, tehát egy-két évig tart.
„Amint elérkezik ez a végső szakasz, a kapcsolat sorsa megpecsételődik, és már nincs visszaút.” – fogalmazott Janina Bühler professzor, a tanulmány egyik szerzője.
📷Getty Images