Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be, közülük 22 film versenyezhet az Arany Pálmáért.

Martin Scorsese és Francis Ford Coppola után folytatódik Cannes-ban az 1970-es években indult nagy hollywoodi generáció előtti tisztelgés: idén Robert de Niro Oscar-díjas amerikai filmszínész lesz a díszvendége a kedd esti megnyitó ünnepségének, amelyen tiszteletbeli Arany Pálma-díjat vehet át.

A 81 éves sztár visszatérő vendége a fesztiválnak, és 14 évvel azután, hogy 2011-ben a nemzetközi zsűri elnöke volt, idén a színészt, a rendezőt és producert a kultikus szerepekkel fémjelzett pályafutásáért ünneplik, többek között egyik legemlékezetesebb alakításáért a Martin Scorsese rendezte Taxisofőr című filmben, amely 1976-ban elnyerte az Arany Pálmát.
Robert de Niro szerdán nyilvános mesterkurzust is tart a világ egyik legjelentősebb filmes találkozóján, ahol aznap este már Tom Cruise-t fogják ünnepelni, aki a legújabb Mission: Impossible-film világpremierjére érkezik.

A 62 éves hollywoodi sztár visszatérése Cannes-ba, három évvel azután, hogy a Top Gun: Maverick című film világpremierjére helikopterrel érkezett a Croisette-re, a fesztivál egyik fénypontjának ígérkezik. A Mission: Impossible – A végső leszámolás az akciósorozat nyolcadik és egyben záró része, s az év egyik legjobban várt kalandfilmje. Az amerikai alkotást a hivatalos programban, versenyen kívül mutatják be.

A filmnyelvet megújító filmek bemutatását célul kitűző Un certain regard (Egy bizonyos nézőpont) elnevezésű programban mutatják be a fiatalabb hollywoodi nemzedék két világsztárjának első rendezéseit: Scarlett Johansson – aki a versenyprogramba meghívott új Wes Anderson-vígjátékban (A föníciai séma) is játszik – Eleanor The Great címmel készítette el első filmjét egy kilencvenes éveiben járó nőről, míg Kristen Stewart rendezői debütálása (The Chronology of Water) egy erőszakos környezetben felnőtt írónő és egykori úszó történetét dolgozza fel.

A franciául anyanyelvi szinten beszélő Jodie Foster először látható francia nyelvű főszerepben, Rebecca Zlotowski versenyen kívül bemutatásra kerülő Vie privée (magánélet) című thrillerében.
A 167 országból benevezett csaknem háromezer alkotás közül 22 versenyezhet az Arany Pálmáért, közülük hatot rendezett nő: a Titán című thrillerrel 2021-ben Arany Pálmát nyert francia Julia Ducournau az iráni-francia Golshifteh Farahani és a francia Tahar Rahim főszereplésével angolul forgatott Alpha című filmje az 1980-as években, az AIDS járvány kezdetén játszódik.

A szintén francia Hafsia Herzi színésznő-rendezőnő La Petite Derniere (A kis utolsó) címmel készített filmet egy algériai bevándorló családból származó fiatal lányról, aki egy francia elitegyetemen kezdi meg tanulmányait. A 2022-ben a Berlinalén az Arany Medve-díját elnyerő spanyol Carla Simón (Alcarras) először kapott meghívást a cannes-i versenybe Romería című filmjével, de újoncnak számít a német Masha Selinski (Sound of Falling) és a japán Hajakava Sie (Renoir) is.

Először kapott meghívást a világ egyik legjelentősebb filmes versenyébe az amerikai Ari Aster is, akinek Eddington című filmje egy amerikai kisváros helyhatósági választásának történetéről szól, a főszerepekben Joaquin Phoenix, Pedro Pascal, Emma Stone és Austin Butler lesz látható, valamint a kínai Bi Gan, akinek Ressurection című filmje pár nappal ezelőtt került be a végleges programba.

A 22 versenyfilm rendezője közül azonban 13 visszatérő vendég. Az amerikai Richard Linklater Új hullám című filmje az 1959-ben készült és 1960-ban bemutatott, Jean-Luc Godard rendezésében készült Kifulladásig című francia film forgatásán játszódik, amely a francia filmes új hullám nyitányát jelentette, míg a kortárs társadalmi problémákról közösen készített, dokumentarista hatású játékfilmjeiket rendszeresen a cannes-i hivatalos programban bemutató belga Jean-Pierre és Luc Dardenne ezúttal Jeunes meres (Fiatal anyák) című drámájukkal versenyezhetnek az Arany Pálmáért, amelyet korábban már kétszer is elnyertek.

Visszatérő rendező az illegalitásban alkotó iráni Dzsafar Panahi (Egy egyszerű baleset) is, a norvég Joachim Trier (Érzelmi érték), a brazil Kleber Mendonca Filho (A titkosügynök), az ukrán Szergej Loznyica (Két ügyész), a svéd Tarik Saleh (A köztársaság sasai) és az olasz Mario Martone (Fuori).
A rövidfilmek versenyébe egy magyar rendező, Kenyeres Bálint No.3 (The Spectacle) című alkotása is meghívást kapott, míg a restaurált filmklasszikusokat bemutató Cannes Classics elnevezésű programban Szabó István A napfény íze című filmjét vetítik május 16-án.

A fesztivál szerda este a francia Amélie Bonnin első filmjének (Partir un jour – Egy nap elmegyünk) díszbemutatójával nyílik meg, a díjkiosztót május 24-én az ünnepélyes záróünnepségen tartják, a nemzetközi zsűri elnöke Juliette Binoche Oscar-díjas francia színésznő lesz.

Forrás: MTI

📷 Thomas Kronsteiner/Getty Images

2025.05.12. 19:33

Alkotói életműdíjat kapott Geszti Péter

2025.05.12. 14:00

Hollywoodi sztárokkal és francia nyitófilmmel startol cannes-i filmfesztivál

2025.05.12. 12:00

Ed Sheeran nosztalgikus hangulatba hoz

2025.05.12. 10:29

Az emberi tudatlanság okozza a tőrösdarazsak tömeges pusztulását

2025.05.12. 08:00

Interaktív felfedezőúton ismerhetjük meg Bécs titkait

2025.05.11. 11:00

Harmincnégy évvel ezelőtt a Roxette átvette a vezetést a Billboard kislemez listáján

2025.05.10. 10:40

Ma van a madarak és fák napja

2025.05.09. 14:00

Ezt a 10 filmet várjuk a legjobban ezen a nyáron

2025.05.09. 12:00

Dave Gahan 63!

2025.05.09. 10:00

Harminchat éves lett Madonna egyik nagy slágere

További hírek

Mákszem Levente

Whiteboy

Bikfalvi Tomi ‘Biki’

B. Németh Dia

Majoros Rita

Horváth Zoltán 'Hory'

Best FM

Most szól:

  • Következő