Betiltják a kihívó és túlságosan sokat sejtető öltözékeket a cannesi-i filmfesztiválon. A szervezők új irányelveket vezettek be a vörös szőnyegen végigvonuló sztároktól „elvárt viselkedésre”. Tény, hogy az elmúlt években a hírességek öltözéke gyakran több figyelmet kapott, mint a fesztivál hivatalos filmkínálata. Az új szabály holnaptól, a fesztivál nyitófilmjének vetítésétől lép életbe.

A jó öreg etikett várhatóan jelentős hatással lesz a 78. cannes-i filmfesztiválra, amely hivatalosan ma, május 13-án veszi kezdetét.
A szervezők szerint a dresszkód szigorítás célja annak a tendenciának a visszaszorítása, hogy hírességek olyan kihívó ruhákban jelenjenek meg, amelyek többet mutatnak, mint amennyit takarnak.
Az elmúlt néhány évben egy stílusirányzat uralta a vörös szőnyeget határozottabban, mint bármely más: az úgynevezett “naked dress”, vagyis a„meztelen” ruha – amelynek viselője, valahogy mint a mesebeli okos lány, fel is volt öltözve, meg nem is. Ez a trend gyorsan bevált módszerré vált a hírességek számára a figyelem felkeltésére, és így a showbiznisz számos képviselője előszeretettel választott áttetsző öltözéket.
Ám minden híresség stylistjának, aki abban reménykedik, hogy a dél-franciaországi fesztiválon bevetheti a sifont vagy az áttetsző csipkét, újra kell gondolnia terveit. A szervezők hivatalos weboldala szerint ugyanis:
„A meztelenség tilos a vörös szőnyegen, valamint a fesztivál bármely más területén.”
A túlságosan merész öltözékekre vonatkozó új szabályok, amelyeket, a jó ízlés és a rendezvény méltóságának megőrzése érdekében vezettek be – csupán 24 órával az esemény kezdete előtt -, csak holnaptól lépnek életbe, amikor a francia rendezőnő, Amélie Bonin Leave One Day című alkotásával hivatalosan megnyitják a világ egyik legjelentősebb filmes seregszemléjét .
„Az illem szempontjait figyelembevéve tilos a meztelenség a vörös szőnyegen, illetve a fesztivál bármely más területén” – áll a cannes-i fesztivál hivatalos dokumentumában. „A vendégeket fogadó csapatok kötelesek megtagadni a belépést a vörös szőnyegre minden olyan személytől, aki nem tartja be ezeket a szabályokat.”
Nem tudni, hogy a francia tévécsatornák, amelyek aggódnak hogy a meztelenség képernyőre kerül, szerepet játszottak-e a szigorítás bevezetésében.
A nagy vörös szőnyeges eseményeket – köztük a cannes-i filmfesztivált – rendszerint a France Télévisions közvetíti Franciaországban.
A vendégeket a fesztivál hét napja alatt a vetítésekre a Grand Auditorium Louis Lumière teremben gyűlnek össze.
Az ikonikus helyszínen, érthető módon, immár konzervatívabb öltözéket várnak el: a szmoking, a zakó, a földig érő estélyi ruhák előnyt élveznek a címlapvadász divat-megoldásokkal szemben.
Engedélyezett marad a klasszikus „kis fekete ruha”, a koktélruha, a nadrágkosztüm, valamint az elegáns felsők és szandálok – „ magas vagy lapos sarokkal”.
Az utóbbi időben a cannes-i filmfesztivál gyakorlatilag több modellt és influenszert vonzott, mint színészeket és filmes alkotókat – ami a vörös szőnyegen is megmutatkozott, az egyre merészebb divatkreációkban. Ám joggal mondhatjuk, hogy az idei cannes-i vörös szőnyeg drasztikusan más képet mutat majd.
2021-ben az amerikai szupermodell, Bella Hadid mélyen dekoltált fekete ruhában jelent meg a Tre Piani (Three Floors) című film vetítésén. Három évvel később, 2024-ben hasonló feltűnést keltett, amikor melltartó nélkül viselt, átlátszó barna estélyiben vett részt The Apprentice, Donald Trumpról szóló életrajzi film premierjén.
A gála vendégei akkor döbbenten figyelték a bevonulását. De Bella Hadid hoz hasonlóan, tavaly Nadia Lee Cohen fotóművész is egy vékony, áttetsző Saint Laurent kötött ruhát választott a “Pelenkák” című film premierjére. Néhány nappal később Vicky Krieps színésznő egy boudoir-stílusú, áttetsző Armani Privé ruhában jelent meg a fesztiválon. Az viszont kérdéses, hogy ezek a ruhák idén is átmennek-e a szűrőn, hiszen különböző mértékben fedik fel a testet.
A “meztelenségre” vonatkozó módosított útmutató, amely egyike a két nagy “dreszkódváltoztatásnak” – a másik a túlzottan nagy uszállyal rendelkező ruhák tilalma- , valószínűleg nemcsak a naked dress – divathullám miatt született meg, hanem az olyan extrém esetek miatt is, amelyek gyakran háttérbe szorítják magát a filmes eseményt.
A Cannes-i filmfesztivál szervezői szerint ez egy olyan fajta exhibicionizmus, amelyet inkább a tengerpartra való, semmint a vörös szőnyegre valónak tartanak – írja a CNN.
📷Thomas Kronsteiner/Getty Images