Igazi újítás az idén: egyetlen, külön erre a célra szervezett, zárt körű rendezvény helyett a DJ Szövetség ezúttal közönség előtt, igazi szakmai “terepen”, a klubokban, fellépések közben adta át Az év DJ-je díjakat. Négy kategóriában szakmai elismeréseket kapott CHRSTPHR, Bréda Bia, Peter Makto és DJ Dominique.

Meglepetésszerű díjátadások
A nyertesnek tényleg fogalma sincs semmiről, nem készül semmi különösre aznap este, csak elvégzi a munkáját, megcsinálja a bulit, ahogy minden más alkalommal is teszi DJ-ként… és egyszer csak megjelenik a DJ Szövetség elnökségének két tagja, és bejelentik, hogy az előző évben ő volt a legjobb… teljes a meglepetés!
“Hát te?” – ezt kérdezte CHRSTPHR csodálkozva, amikor Jeszenszky Zsolt elnök Gángó Krisztián alelnök kíséretében hirtelen felbukkant az Akvárium Klub backstage-ében… majd pedig átadták neki Az év producere díjat.
Az idén ősszel még csak 30. életévét betöltő CHRSTPHR, azaz Szabados Kristóf igen komoly nevet és népszerűséget szerzett már magának. A Brainbug 1996-os “Nightmare” című dalának feldolgozásával 5 milliárd fölötti megtekintést produkált a TikTokon. De a HUGEL és Matt Sassari fémjelezte Sonique-átdolgozás, a hatalmas sikerű “It Feels So Good” egyik producere is ő volt, valamint most épp Tiëstóval dolgoznak együtt. Nem kérdés, hogy egy komoly nemzetközi karrierre is esélyes, kiugró magyar tehetség az idei győztes. Gratulálunk!
Az év áttörése kategória – korábban Az év felfedezettje – díjazottja lehet újonc, de lehet olyan is, aki már egy ideje ott van a pályán, viszont most robbant be igazán. A korábbi díjazotak között megtalálható Regán Lili, MYNEA vagy DR BRS, de annak idején Chris Lawyer, Andro és Metzker Viktória is hazavihették már ezt a díjat.
A szakma idén Bréda Bia mellett tette le a voksát, aki vitathatatlanul az egyik legnépszerűbb fiatal DJ, nem csak a női mezőnyben. Ráadásul ő más műfajban utazik, mint a legtöbb kolléga: nem a modern elektronikus tánczene, hanem az R&B és a hiphop az ő “hazai” terepe. Hetente akár 8-10 bulija is van, szóval már most sem kispályán tolja. Gratulálunk Bia eddigi sikereihez, és sok-sok hasonlót kívánunk neki a jövőben is!
Az év DJ-je kategóriában ezidáig sohasem fordult elő, a mostani az első alkalom, hogy egy underground DJ mindenki mást megelőzve viheti haza a fődíjat. Ez azt jelenti, hogy a mainstreamben dolgozó DJ-k körében is óriási elismerésnek örvend, és valóban: hosszú évek óta vitathatatlanul a magyar underground szcéna egyik kimagasló, emblematikus arca, de úgy underground, hogy közben kicsit mainstream is, igen komoly, széles körű rajongótáborral.
A DJ-k véleménye alapján ő volt a legnagyobb király 2025-ben az ország diszkópultjaiban… és tényleg óriási nagy király, de emellett a mai napig egy szerény, kedves srác. Az év DJ-je Peter Makto, azaz Szigeti Péter – gratulálunk! Még nagyon sok sikeres évet kívánunk! A következő cél az életműdíj – de addig még van Petiben legalább 20 év! 🙂
A szavazásról és a díjról
A Magyar DJ és Producer Egyesület minden évben díjazza a legsikeresebb DJ- és produceri teljesítményeket. A legjobbak kiválasztása két fordulón keresztül történik:
1. A Magyar DJ és Producer Egyesület tagjai – a szakma teljes skáláján – jelölhetnek bárkit a különböző kategóriában. A jelölések összesítése után a 10-10 legtöbb jelölést kapó név jut tovább a második fordulóba. (A jelöltséghez természetesen nem szükséges a tagság a szervezetben.)
2. A kategóriánkénti 10-10 (szavazategyenlőség esetén esetleg néhánnyal több) jelölt közül a második fordulóban választják ki a DJ-k a győzteseket.
A korábbi évek összes díjazottjának nevei megtalálhatóak itt.
A díj külseje, formája az évek során többször is változott, ahogy a DJ-k is különböző formátumokat használtak, a vinyl (“bakelit”) korongtól a CD-n át a laptopon, pendrive-on tárolt fájlokig. Két dolog azonban úgy tűnik, örök: a fejhallgató és a keverőpult. Ezt fejezi ki a díj is – meg persze a zenét, ami szól. A formatervezett darabok egyedileg, kifejezetten erre az alkalomra készültek, 3D-nyomtatással, mindegyiken kitörölhetetlenül rajta a nyertes nevével.
Az Életműdíj speciális kategória: ezt minden évben a DJ Szövetség elnöksége ítéli oda, mindig egy olyan “nagy öregnek”, aki mögött több évtizedes pálya áll. Vannak köztük technikailag is kiváló DJ-k, óriási showmanek, de egyik sem elengedhetetlen feltétel. Viszont mindegyikük meghatározó szerepet töltött be a műfaj megteremtésében és népszerűsítésében, újabb DJ-k mentorálásában, inspirálásában. Meghatározó élményeket nyújtottak bulizó fiatalok százezrei számára, akár regionális, akár országos szinten. Rádióműsorok készítésével, lemezboltok üzemeltetésével tágították a DJ-k zenei látókörét. Bármi is az elsődleges szempont, bármi is (volt) a fő tevékenységük, bármennyire is eltérő karakterek, mindegyik életműdíjas vitathatatlanul ikonikus szereplője volt évtizedeken át a magyar zenei életnek.
Vannak, akik sajnos már nincsenek köztünk, mint Keresztes Tibor “Cintula”, Komjáthy György, Éliás Gyula és Palotai Zsolt, de sok díjazott a mai napig is aktív, mint például a legfiatalabb életműdíjasok: Sterbinszky Károly, Bárány Attila és Suri Imre.
Egyáltalán nem előfeltétel tehát, hogy az Életműdíjat egy visszavonult nyugdíjas kapja. Olyannyira nem, hogy az idei díjazott is aktív, nem is kicsit: hetente alsó hangon megcsinál 4-5 bulit, számos különböző helyszínen.
Évtizedek óta rádiózik, rendezvényeket szervez, és ő hozta össze a DJ-válogatottat is, ötvözve a zenét a sporttal és a jótékonysággal. Rengeteget tett a DJ-szakma elismertetéséért a zenés-táncos szórakozóhelyek, klubok közegén kívül, a hétköznapi “mainstream” világban is.
Az idei életműdíjas: Várkonyi Attila aka DJ Dominique!
Forrás: DJ Szövetség
📷DJ Szövetség