Az ősz ragyogó színei köszöntik a látogatókat A Szegedi Tudományegyetem füvészkertjében szombaton a hagyományos japán ünnep, a momiji alkalmából várják a látogatókat, akiket ősz ragyogó színei fogadnak – áll a szervezők tájékoztattójában.

A momiji a japán juhar elnevezése, de azt az időszakot is jelöli, amikor ősszel vörösre váltanak a levelek. Ekkor a japánok szívesen látogatják végig a legfestőibb helyeket. A japán juharok a szegedi füvészkert japánkertjében is bámulatos színes ruhát öltenek ősszel. A levelek október elején kezdenek a vörös és sárga számtalan árnyalatában ragyogni és november közepére az egész tájat mesés színekbe vonják.

Az ujjas juhar vagy legyezőlevelű juhar (Acer palmatum) a japánkert egyik meghatározó növényfaja, magyarul – más fajokkal együtt – a leggyakrabban japán juharnak nevezik. Különleges külleme miatt igen kedvelt dísznövény. A fafaj egyes változatait bonszaiként is gyakran nevelik. Igen sok változata létezik, akadnak köztük világossárga, halványzöld, bordó szélű, de teljesen sötétbordó levelűek is. Az “ujjas” nevet tenyeresen összetett leveleiről kapta; a 4–12 centi hosszú levelek öt-, hét- vagy kilencujjúak lehetnek. Színüket évszakonként és variánstól függően változtathatják a nyáron zöld levelek ősszel gyakran bordóra váltanak. Színes lombú fajtái zöld fák előtt nagyon kontrasztosak.

Szombaton a botanikus kertben a momiji hagyományos japán ünnepét szeretnék közelebb hozni a látogatókhoz megmutatva a növényeket és a kultúrát is. A vendégeket Gál Tamás, a gyűjtemény kurátora több időpontban is sétákon vezeti körbe a japánkertben, az ösvényeket pedig késő délutántól a program zárásáig lámpákkal és mécsesekkel is megvilágítják, így egyedi, különleges élményben lehet része annak, aki ekkor kilátogat a kertbe.

A rendezvényen a látogatók szusit és más ételeket kóstolhatnak, vásárolhatnak japán ajándék- és dísztárgyakat is, előzetes regisztrációt követően kimonót próbálhatnak, rendeznek origamibemutatót és a vendégek is kipróbálhatják a japán papírhajtogatás művészetét. Bemutatják az egészen a 12. századig visszanyúló japán papírfestési technikát, a szuminagasit, illetve a mizuhikit, a leggyakrabban – ünnepekkor, például a japán újév idején vagy születések és esküvők alkalmából ajándékba adott – borítékok díszítésére használt japán zsinórkötést.

A mediterrán üvegházban Simon Adrienn japanológus tart vetítéssel egybekötött élménybeszámolót Japánban töltött éveiről, Gódorné Hazenauer Zita, a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum munkatársa pedig a japánkertekről mesél. Délután a japán teakészítés szertartását ismerhetik meg a vendégek, akik a Szakura Együttes hagyományos japán zenei előadásán és a Japándob Egyesület szegedi csoportjának bemutatóján is részt vehetnek.

Forrás: MTI

📷Pexels/mak

2024.11.20. 14:00

Idén a Télapó Robbie Williams-szel érkezik

2024.11.20. 12:00

Ed Sheeran szerint „negatív sztereotípiákat erősít” a Band Aid híres karácsonyi slágere

2024.11.20. 10:00

Itt a dal, amely megváltoztatta Elton John dokumentumfilmjének címét

2024.11.20. 09:32

Szoboszlai utolsó pillanatban lőtt büntetője egy pontot ért

2024.11.20. 08:00

Ezzel a filmmel kaphat végre Oscart az ausztrál sztár

2024.11.19. 16:00

Borsodi lesz idén az ország karácsonyfája

2024.11.19. 14:00

Ozzy Osbourne: "Őrültek vagytok, ha ártatlan állatokat öltök, aztán nevetve fotózkodtok velük"

2024.11.19. 12:00

226 800 fontért kelt el "a világ legjobb gitárja"

2024.11.19. 10:00

Megérkezett Cher emlékiratainak első része

2024.11.19. 08:00

Ma a férfiakat ünnepeljük

További hírek

Mákszem Levente

Whiteboy

Bikfalvi Tomi ‘Biki’

B. Németh Dia

Majoros Rita

Horváth Zoltán 'Hory'

Best FM

Most szól:

  • Következő