Hó nélküli karácsony: Európában csökken a fagyos napok száma. A klímaváltozás következtében egyre melegebb telek várhatók, különösen az öreg kontinensen, ahol a fagypont feletti napok száma jelentősen megnövekedett – derül ki a Climate Central kutatásából, amelyet az AFP idéz.
A melegebb tél negatív következményekkel jár a turizmusra, a mezőgazdaságra és az egészségügyre is – figyelmeztetnek a kutatók.
Az amerikai kutatóintézet becslése szerint a 123 vizsgált ország több mint egyharmada – összesen 44 ország – és a 901 elemzett város csaknem fele – 393 város – legalább egy hetet veszített a fagyos napokból évente az emberi tevékenység okozta felmelegedés következtében.
Az elemzés a december és február közötti időszak legalacsonyabb hőmérsékleteit vizsgálta a 2014 és 2023 közötti évekre, ami az északi félteke téli időszakának felel meg.
A kutatás megfigyelési adatokat használt, amelyeket egy olyan éghajlati szimulációval vetettek össze, ahol a szén, az olaj és a földgáz tömeges használata nem okozott volna globális felmelegedést.
Az eredményekből a tudósok arra a következtetésre jutottak, hogy a klímaváltozás különösen Európában növelte meg a pozitív hőmérsékletű téli napok számát – ez a világ leggyorsabban melegedő kontinense. A leginkább érintett országok közé tartozik Dánia és a balti államok.
„A hó, a jég és a hideg időjárás, amelyek egykor a tél szimbólumai voltak, gyorsan eltűnnek számos helyen, veszélyeztetve az ökoszisztémákat, a gazdaságot és a kulturális hagyományokat” – mondta Kristina Dahl, a Climate Central tudományos részlegének vezetője.
Ezek a fagyos téli napok kulcsfontosságúak számos ágazat számára – a téli sportoktól kezdve az ivóvíztermelésig, amely nagyban függ a hó mennyiségétől – tette hozzá Dahl.
A szerzők az egészségügyi következményekre is rámutatnak: a hideg időjárás segít kordában tartani a betegségeket terjesztő rovarpopulációkat, például a szúnyogokat és a kullancsokat, míg a rövidebb telek elősegítik a pollen terjedését, ami allergiás reakciókhoz vezethet.
A melegebb telek a mezőgazdaságot is befolyásolják, különösen egyes gyümölcsök, például az alma és az őszibarack növekedését, amelyek hosszabb hideg időszakokat igényelnek – áll a kutatásban.
📷Getty Images