Mától érdemes kémlelni az éjszakai égboltot: kezdődik a csillagászok által az év leglátványosabb meteorrajának tartott Perseidák hullása, amely augusztus 23-ig tart, csúcspontját pedig rendszerint augusztus közepén éri el.

A NASA tájékoztatása szerint sötét égbolt mellett a Perseidák óránként 50–100 hullócsillagot is megpillanthatunk. A meteorok az égbolt bármely részén láthatók, de legjobban az északi féltekéről, napkelte előtti órákban figyelhetők meg.
A legjobb megfigyelés érdekében a NASA azt javasolja, hogy feküdjünk hanyatt, fényektől távoli helyen, ahol nincs fényszennyezés. A hullócsillagok körülbelül 30 perc után válnak jól láthatóvá, amint a szem alkalmazkodik a sötétséghez – írja az ABC News.
A Perseidák meteorraj meteoroidjai a 109P/Swift-Tuttle üstökösből származnak, amely átlagosan 133 évenként kerüli meg a Napot. Az üstökös által “kiszórt” porszemcsék az üstökös pályája mentén eloszlanak, és az üstököshöz hasonló sebességgel tovább keringenek a Nap körül. Amikor a Föld keresztezi az üstökös pályáját, a porszemcsék ütköznek a Föld légkörével. Az apró ütköző testek rendkívül nagy sebességük miatt ionizálják a felsőlégkör gázmolekuláit, amik látványos felfénylést, ioncsatornát képeznek.
📷 Getty Images