A pislogás fontos élettani funkciót lát el: tisztítja a szemet a szennyeződésektől és biztosítja annak nedvességét. A tudósok most arra is rájöttek, hogy a pislogás pihentető szereppel is bírhat, egyfajta mikro-szünetet biztosít kognitív tevékenységek, feladatok közben– derül ki egy kutatásból, amelyet a New Scientist idézett.
Amikor könyvet olvasunk, például gyakrabban pislogunk kevésbé ismert szavaknál, ami azt mutatja, hogy ennek kognitív szerepe lehet.
1945-ben Arthur Hall, a brit Sheffieldi Egyetem kutatója elemezte a pislogás gyakoriságát hangos olvasás közben, és arra jutott, hogy az leggyakrabban a szövegben lévő szünetekkel esik egybe. Hall feltételezte, hogy a pislogás rövid pihenést biztosíthat olvasás közben.
Ennek az elképzelésnek a továbbfejlesztése érdekében Louisa Bogaerts, a belgiumi Genti Egyetem kutatója és kollégái elemezték a korábban a Ghent Eye Tracking Corpus nevű tanulmányhoz gyűjtött adatokat. Ebben 15 résztvevőt figyeltek meg, akik (magukban, nem hangosan) olvastak egy Agatha Christie-regényt – az elemzések során kiderült, hogy négy tesztolvasás során, összesen 30 367 pislogást regisztráltak.
Az eredmények egyértelműen mutatják, hogy nem véletlenszerűen pislogunk olvasás közben – mondta Bogaerts.
A kutatók megállapították, hogy a résztvevők ritkábban pislogtak gyakran előforduló szavak olvasása után, mint a ritkábban előfordulók után. A ritka szavak feldolgozása utáni pislogás növekedése arra utal, hogy a kognitív erőfeszítés befolyásolja ezt a cselekvést – mondta Bogaerts. A kutatók tanulmányukban azt írják, hogy a pislogás kognitív pihenést biztosíthat.
📷 Pexels/Rahul Shah