„Ha holnap meghalok, nem fogom bánni. Megtettem mindent, amire képes voltam” – mondta Freddie Mercury. Mi nagyon bánjuk, hogy már nincsen velünk…
A zenész, énekes és dalszerző, a Queen egykori frontembere, akinek jelenléte a színpadon semmihez nem volt hasonlítható, már életében legendává vált – ahogyan megjósolta. Örökre a rockzene ikonikus alakja marad, akinek zenéje generációkon átívelő.
Minden idők legnagyobb hatású és legjobb hangú énekese, Freddie Mercury 1991-ben, november 24-én hunyt el. Eredeti nevén Faroukh Bulsara Mercury 1971-től dolgozott együtt a Queen-nel. Dalszerzőként jelentősen meghatározta az együttes stílusát, a legtöbb sikeres számukat ő írta.
Általános vélekedések szerint az egyik legtehetségesebb hangú könnyűzenei énekes, és kivételes tehetségű frontember, koncertzenész volt.
Hírnevét az 1975-ben kiadott “One Night at the Opera” című nagylemezzel és az azon szereplő “Bohemian Rapsody” című dallal alapozta meg. Élete végéig dolgozott…
Az énekes Londonban először grafikusművészi diplomát szerzett. Miután Angliába költözött, a The Beatles, John Lennon és Jimi Hendrix nagy rajongója lett. Kedvelte még Elvis Presley zenéjét, az ő tiszteletére írta a Crazy Little Thing Called Love-ot, amely annyira hasonlított Presley korai stílusára, hogy sokan azt hitték, valójában ő írta. Koncerteken előszeretettel énekelte a “Király” dalait, például a “Jailhouse Rock-ot” és a “Tutti Frutti-t”.
A ’80-as évek elején New Yorkban és Münchenben élt, meglehetősen kicsapongó életet. Mindkét végéről és középről is égette a gyertyát, a Queen munkáinak szüneteiben féktelen mulatságok központi figurája volt.
Rajongott az operáért, és ez pályafutásában is tükröződik – kezdve a Queen 1975-ös, A Night at the Opera című albumával, benne az operai hangulatú Bohemian Rhapsodyval, nyilvános operaszerepléseken át az 1988-as Barcelona albumig, amin Montserrat Caballéval énekelt, ötvözve a rockzene és az opera sajátosságait.
Mercury egyszer így nyilatkozott: „Nem tudom, hogy fogják fogadni ezt a Queen rajongói. A legrosszabb, ha rockoperának tartanák, ami rettentő unalmas. Nem lehet beskatulyázni, mert olyan dalokat éneklek, amilyeneket korábban soha, és amelyek mindkettőnk hangjához illenek. Nehéz volt megírni és elénekelni ezeket a dalokat, mert minden regiszternek a helyén kellett lennie és mind duett volt”
Legfigyelemreméltóbb koncertje az 1985-ös Live Aid volt, ahol a stadion 72 ezres közönsége egy emberként tapsolt és énekelt. Ezt az előadást azóta több fórumon a világ legjobb koncerteseményének szavazták meg.
Eletéről film is készült Rami Malek főszereplésével, mely elsősorban a banda 1985-ös Live Aid koncertjét, s az odavezető utat mutatja be.
1991. november 24-én, vasárnap este aludt el örökre. Két nappal később, zárt körű – szülei kérése szerint zoroasztriánus – temetésen vettek búcsút tőle. Fekete koporsóját egyetlen szál vörös rózsa díszítette, útját Aretha Franklin dala kísérte. A Queen megmaradt tagjai megalapították a Mercury Phoenix Trust-ot, amely egy AIDS ellenes szervezet, és megszervezték a Freddie Mercury emlékkoncertet, amelynek teljes nyereségét az alapítvány javára utalták.
Fotó: y Steve Jennings/WireImage