Adele, Bob Dylan, a Green Day, az R.E.M., Burna Boy, Rush és számos más előadó dalai, illetve videói az Egyesült Államokból nem voltak elérhetők a YouTube-on, egy jogi vita miatt, amely a videómegosztó platform és a SESAC nevű előadói jogokat képviselő szervezet között alakult ki.
A hétvége óta több hivatalos videó megtekintésekor az alábbi üzenet jelent meg az amerikai YouTube felhasználóknál: „Ez a videó SESAC tartalom. Az Ön országában nem elérhető.”
Hasonló vita volt néhány hónappal ezelőtt a Universal Music Group és a TikTok között, amely miatt 4 millió dal, köztük Taylor Swift, Bad Bunny és Adele zenéi kerültek le a népszerű alkalmazásról. Később a felek megegyeztek, és a dalok visszakerültek a platformra.
A Variety-nek adott nyilatkozatában a YouTube képviselője kezdetben azt mondta: „Jóhiszemű tárgyalásokat folytattunk a SESAC-kal az érvényben lévő megállapodásunk megújítása érdekében. Sajnos minden erőfeszítésünk ellenére nem sikerült újabb tisztességes megállapodást elérnünk annak lejárata előtt. Rendkívül komolyan vesszük a szerzői jogokat, és ennek eredményeként a SESAC által képviselt tartalmak már nem elérhetők a YouTube-on az Egyesült Államokban. Aktív tárgyalásokat folytatunk a SESAC-kal, és reméljük, hogy mielőbb új megállapodást kötünk.” A SESAC képviselői nem kommentálták az ügyet.
Az esetet ismerő, bennfentes álló forrás szerint a korábbi szerződés valójában csak ezen a héten jár le, és feltételezhető, hogy a YouTube lépése taktikai fogás volt a tárgyalásokon. A SESAC sokkal kisebb szervezet, mint az ASCAP és a BMI – körülbelül 30 000 tagja van és 1,5 millió felvétele felett rendelkezik míg az ASCAP-nak közel 800 000 tagot számol, de amint az érintett művészek kaliberéből is látszik, a SESAC bár kisebb, mégis jelentős részesedést képvisel a piacon.
Az olyan szervezetek, mint az ASCAP, BMI és SESAC az Egyesült Államokban, a dalszerzők és zeneműkiadók nevében szedik be a jogdíjakat és segítenek a szerzői jogok védelmében is. Képesek blokkolni bizonyos nyilvános zenei tartalmakat, beleértve a streaminget, rádiós sugárzást és a vendéglátóhelyeken játszott zenéket, bár az ilyen tilalmak érvényesítése még egy olyan nagy platformon is, mint a YouTube, nehézségekbe ütközik – ahogy az a mostani kaotikus klip-blokkolásból is kiderült.
Az ilyen letiltások gyakoriak, amikor a jogtulajdonosok (mint a lemezkiadók és más kiadók) és egy üzemeltető nem tudnak egységre jutni a licencmegállapodásról, de általában csak néhány napig vagy hétig tartanak. Azonban egy hasonló vita a YouTube és a Warner Music Group között 2008 és 2009 között közel kilenc hónapig tartó videóeltávolításhoz vezetett, mielőtt a két fél megegyezett.
A mostani történet azonban boldog véget ért – a YouTube és a SESAC kölcsönösen elfogadható megállapodást ért el, mivel a videóplatform hétfői rövid nyilatkozata szerint: „A blokkolt tartalmak néhány napon belül visszakerülnek a YouTube-ra”
📷 Pixabay