1895. december 28-án, a párizsi Grand Café-ban került sor első nyilvános „mozgó fotográfia” vetítésre, amelyet a Lumiére fivérek tartottak, találmányuk, a kinematográf segítségével, amellely először lehetett nem csak felvenni, hanem vászonra is vetíteni a mozgóképeket. Ezzel a 128 évvel ezelőtti vetítéssel pedig elindult a mozi története is.
A vetítésen, amelyre 1 frankos belépővel lehetett bemenni, tíz rövid filmet mutattak be, a filmtekercsek egyenként 17 méter hosszúak voltak, a filmek pedig átlagosan 50 másodpercig tartottak. Köztük volt a Lumiére fivérek első mozija is, amely “A munkaidő vége” (La sortie de l’usine Lumière à Lyon) címet kapta. Ezt korábban rögzítették ugyanabben az évben, Leon Bouly kinematográfjával, amit 1894-ben szabadalmaztatott – ez lett a valaha készített első film.
A Gran Café közönségének reakciója- összesen 33-an vettek részt a vetítésen – reakciója fantasztikus volt, hiszen soha korábban nem láttak vagy tapasztaltak hasonlót. A két testvér, Auguste és Louis Lumiére vetítése szenzációt keltett, és a következő évben a fivérek turnéra indultak, amelynek első állomása Brüsszel volt, 1896. március 1-jén. Majd Bombay, London, Montreal, New York és Buenos Aires következett. A mozgó képek és alakok gyorsan meghódították a világot, a „A vonat érkezése” (L’arrivée d’un train en gare de La Ciotat) című, La Ciotat-ban forgatott mozgóképet pedig ma a filmtörténet első dokumentumfilmjeként tartják számon.
Napjainkban a film kétségtelenül az egyik legkedveltebb és legnépszerűbb vizuális művészeti forma a világon – december 28-án pedig a Film Világnapját ünnepeljük, megemlékezve az első nyilvános vetítésről.
📷Pixabay