A színházi világnapot a Nemzetközi Színházi Intézet, az ITI kezdeményezésére 1962 óta tartják meg március 27-én, annak emlékére, hogy 1957-ben ezen a napon volt a Párizsban működő Nemzetek Színházának évadnyitója. Az ITI minden évben a színházi világ egy jelentős személyiségét kéri fel, hogy fogalmazza meg üzenetét a művészek és a közönség számára – idén heodórosz Terzopulosz görög színházigazgató, tanár üzent a színházi világnapon.

“Új narratív utakra van szükségünk, amelyek célja az emlékezet ápolása és egy új erkölcsi és politikai felelősség formálása, hogy kiléphessünk a mai középkor sokféle formát öltő diktatúrájából” – áll Theodórosz Terzopulosz, az Attis Színházi Társulat alapítója és művészeti vezetője, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke a színházi világnapra megfogalmazott üzenetében, amelyet az előadások előtt a színházakban felolvasnak.

“Egy olyan világban, ahol elszegényedett polgárok a virtuális valóság börtöncelláiba zártan, fullasztó magányukkal körülárkoltan léteznek – vajon meghallja-e a színház a segélykiáltásokat? Egy olyan világban, ahol totalitárius rendszerek kontrollja és elnyomása alatt robotokként kell leélni az életet” – fogalmaz a művész üzenetében.

Felteszi a kérdést, hogy vajon aggasztják-e a színházat az olvadó jégsapkák, az ökológiai pusztítás, a globális felmelegedés, a szélsőséges időjárási jelenségek? Szorong-e a színház azon, amivé az emberi létezést a 21. század átformálja? – kérdezi, kiemelve, hogy a másik embertől, az idegentől való félelem átható érzése uralja gondolatainkat és tetteinket.

Vajon a színház reflektorfénye képes megvilágítani a társadalom traumáit ahelyett, hogy félrevezető módon önmagára irányítja a figyelmet? – teszi fel a kérdést. Kiemelte: mindezekre nincs végleges válasz, mert a színház a megválaszolatlan kérdéseknek köszönhetően létezik és tartja fent magát.

Új narratív utakra van szükségünk, amelyek célja az emlékezet ápolása és egy új erkölcsi és politikai felelősség formálása, hogy kiléphessünk a mai középkor sokféle formát öltő diktatúrájából – írta.

Az ITI felkérésére legelőször Jean Cocteau írt üzenetet, amelynek szövege 1962-ben több mint húsz ország színpadain hangzott el.

A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a színházművészet – és tágabb értelemben a kultúra – fontosságára, tisztelegjen a színészek, a színházi dolgozók előtt, kérje a közönség szeretetét és támogatását.

A színházi  világnap alkalmából számos színház rendhagyó programokkal várja a közönséget és több díjat is odaítélnek.
Az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet (OSZMI) a Bajor Gizi Színészmúzeumban Szervusz, Jóska! címmel felolvasószínházi produkciót mutat be Szigeti József Egy színész naplója című önéletrajzi írása alapján, Szirtes Balázs színművész előadásában. Szabó Attila, az OSZMI igazgatóhelyettese tárlatvezetést tart a Magyar nyelvű színjátszás Petőfi korában, 1823-1849 című kiállításban.

A világnapon nyílik meg a Bánki-tó partján álló METTRIN művészeti központ. A megnyitón Balázs Zoltán művészeti vezető és Csen Csungven, az ITI Nemzetközi Színházi Intézet ősszel hivatalba lépő főigazgatója mellett számos neves művész fellép.

A Vígszínház a világnapot koncerttel ünnepli. Válogatott dalokat, slágereket hallhat a közönség, a színház elmúlt ötven évének zenés előadásaiból, Presser Gábor, Szörényi Levente, Másik János, Dés László és Kovács Adrián vígszínházi műveiből, emellett színháztörténeti írások, irodalmi részletek is elhangzanak.

A Nemzeti Színházban március 24. és 30. között rendezik meg a Magyarországi Nemzetiségi Színházak Jelen/Lét fesztiválját. A világnapra nemzetiségi performansszal készül a Magyarországi Nemzetiségek Színházi Társulata.
Az Örkény Színházban a Szünet nélkül – Színházi világnap Nádas Péterrel című estre várják a közönséget. Az író húsz éve megjelent Párhuzamos történetek című művének néhány motívuma alapján Szorul a hurok címmel Forgách András írt drámát, az ebből készült felolvasószínházi előadást mutatják be és beszélgetést tartanak.

Szegeden Fábián Péter Kenyértörés című darabjával köszöntik a világnapot. A vitaszínházi előadás a görög-perzsa háborúk idején játszódik, a szolidaritás és a háború viszonyát vizsgálja.

A Kolozsvári Állami Magyar Színházban csütörtöktől háromnapos programsorozattal ünnepelnek, klasszikus és kortárs szerzők előadásaival, kulisszalátogatással, nyílt nappal is készülnek. Csütörtökön a Janovics, pénteken a Hamlet, szombaton az Édes Anna című előadás látható.
Sepsiszentgyörgyön nyilvános próbával, kiállítással és színészkávézóval ünnepelnek.

A program A mindent látó királylány című bábelőadással indul, majd Pignitzky Gellért Determinált című előadásának nyílt próbája, Bagossy Levente díszlettervező kiállításának megnyitója, Shakespeare A vihar című darabja várja a közönséget, az estét a színház színészzenekarának koncertje zárja.

A világnap alkalmából ítélik oda a Hevesi Sándor-díjat, az ITI magyar központja által alapított elismerést, a MASZK Országos Színészegyesület a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával (ma: Kulturális és Innovációs Minisztérium ) alapított Gobbi Hilda-életműdíját, valamint a Soós Imre pályakezdő díjat.

Forrás: MTI

📷 Getty Images

2025.03.31. 14:00

E.T. új otthonra találhat

2025.03.31. 12:00

Az évtized esküvőjére készül Velence - de ez nem izgatja különösebben

2025.03.31. 10:00

A Snap! harmincöt éve Nagy-Britanniában is megmutatta az erejét

2025.03.31. 08:00

A 90-es évek konikus szupermodell fotói is láthatóak Peter Lindbergh divatfotográfus kiállításán a Műcsarnokban

2025.03.30. 12:30

Közel három évtizeddel ezelőtt vette be a brit slágerlistákat a The Prodigy

2025.03.28. 16:00

Joyride 34!

2025.03.28. 14:00

Ismét órát állítunk

2025.03.28. 12:00

Lady Gaga 39!

2025.03.28. 10:00

Négy évtized után megújult a "Private Dancer"

2025.03.28. 08:00

Futóverseny miatt útlezárások lesznek vasárnap Budán

További hírek

Mákszem Levente

Whiteboy

Bikfalvi Tomi ‘Biki’

B. Németh Dia

Majoros Rita

Horváth Zoltán 'Hory'

Best FM

Most szól:

  • Következő