1977. április 9-én a „Dancing Queen” meghódította az amerikai kislemezlistát. Ez volt az ABBA hetedik listavezető slágere az Egyesült Államokban, de az első és egyetlen, amely No. 1 lett az USA Top 40-es listáján.

A Dancing Queen nem csak az amerikai Billboard Hot 100-ot vezette, hanem az ausztrál, kanadai, dán, holland, belga, csehszlovák, ír, mexikói, új-zélandi, norvég, dél-afrikai, spanyol, svéd, brit, nyugatnémet és szovjet slágerlistát is vezette, valamint számos más országban bekerült a Top 5-be.
A Dancing Queen””, az ABBA tagjai, Björn Ulvaeus és Benny Andersson szerzeménye, akik hónapokig dolgoztak a dalon – az eredmény pedig sokak szerint a világ első európai diszkóslágere lett, amely a zenekar hivatalos weboldala szerint, eredetileg „Boogaloo” munkacímen futott. A végleges címet az ABBA menedzsere, Stig Anderson javasolta.
Az együttes már egy évvel a megjelenése előtt felvette a dalt, amelyhez George McCrae 1974-es diszkóslágere, a „Rock Your Baby”, valamint Dr. John 1972-es Gumbo című albuma szolgált inspirációként. A „Dancing Queen”-t az Arrival című, negyedik stúdióalbumukhoz, a „Fernando” című számukkal egy időben írták és rögzítették, de utóbbit választották az album beharangozó kislemezének. Érezték, hogy a „Dancing Queen” ütős sláger lesz, ezért azt visszatartották az album megjelenéséig, és csak azután adták ki kislemezként.
És nem tévedtek! A dal azonnal világsiker lett és a ’70-es évek diszkó korszakának jellegzetes hangzását idéző felvételt azóta is az egyik legnépszerűbb diszkóhimnuszként tartják számon.
Az ABBA slágerének valós „királynői” vonatkozása is van, hiszen az együttes 1976. június 18-án adta elő először a dalt egy televíziós műsorban, amely XVI. Gusztáv svéd király és Szilvia királyné esküvőjének tiszteletére készült, és a pár esküvőjének előestéjén sugározták.
A dalt a néhai brit uralkodó, II. Erzsébetet is igencsak kedvelte – a BBC Radio 2 műsorvezetője, Chris Evans arról mesélt, , amikor a „Dancing Queen”-t lejátszották egy, a windsori kastélyban rendezett eseményen, II. Erzsébet királynő ezt mondta: „mindig táncraperdülnék, amikor ez a dal szól, mert én vagyok a királynő, és szeretek táncolni.”
A „Dancing Queen” az évek során sok zenészt megihletett, Chris Stein, a Blondie gitárosa, egyenesen úgy nyilatkozott, hogy 1979-es slágerük, a „Dreaming” tulajdonképpen a „Dancing Queen” koppintása.
A U2 1992-es Zoo TV turnéján is feldolgozta a dalt, és amikor a turné Stockholmba ért, Björn és Benny is csatlakozott hozzájuk a színpadon. „Az ABBA zenéje tiszta örömöt sugároz – ez teszi őket igazán különlegessé.” – nyilatkozta Bono az ABBA: The Winner Takes It All című dokumentumfilmben.
Az amerikai énekesnő, Carol Douglas 1977-ben készítette el az ABBA sláger feldolgozását, amely az amerikai slágerlistán a 110. helyig jutott. További két feldolgozás, is felkerült a Billboard 100-ra: 2000-ben az A*Teens verziója 95. helyig jutott, a Glee Cast-féle változat pedig 2011-ben a 74. lett.
A “Dancing Queen”, számos más ABBA-dal mellett a „Muriel esküvője” című ausztrál kultfilmben is elhangzik.
Egy jótanács, ha esetleg kedvünk támadna az ABBAval együtt énekelni a “Dancing Queent”
Sokan nem is sejtik, hogy amikor teli torokból éneklik a dal népszerű refrénjét, nagy valószínűséggel hibásan teszik. A Blinkbox 2014-es felmérésében a „Dancing Queen”-é lett a leggyakrabban félrehallott popdal-szöveg. A megkérdezettek 22%-a azt hitte, hogy az refrénben „See that girl, watch that scene, diggin’ the dancing queen” hangzik el, valójában azonban ezt éneklik:
„See that girl, watch her scream, kicking the dancing queen.”
📷 RB/Redferns/Getty Images