Szokásukhoz híven idén is busszal érkeztek meg Wes Anderson legújabb vígjátékának hollywoodi sztárjai a világpremierre a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon. Az alkotás a hivatalos programban versenyez az Arany Pálmáért.

Az amerikai rendező és filmje, A főníciai séma teljes alkotógárdája – éppen úgy, mint két -, illetve négy éve az Asteroid Cit és a A Francia Kiadás vetítésére – vasárnap este együtt, busszal érkezett meg a fesztiválpalotába vezető vörös szőnyeg elé, majd egymás után szálltak ki a járműből a színészek, köztük Benicio del Toro, Bill Murray, Mia Threapleton, Michael Cera, Benedict Cumberbatch, Charlotte Gainsbourg. Az alkotók ezután hosszú perceken át vonultak fel a vörös szőnyegen, miközben fotózta őket több száz fotós.
Wes Anderson a tőle megszokott jellegzetes, képregényekre emlékeztető stílusú, ironikus hangvételű újabb vígjátékának főhőse Zsa-Zsa Korda (Benicio Del Toro), egy kétes hírű pénzember, fegyvergyáros és vállalkozó, a világ egyik leggazdagabb embere, aki a sokadik ellene irányuló merényletkísérlet után végrendelkezik, s kilenc fia ellenében az apácának készülő egyetlen lányát (Mia Threapleton) jelöli meg örököseként. A főhős neve utalás Hollywood nagy korszakának két, magyar származású fantaszta legendájára, Korda Sándor filmrendező-producerre és Gábor Zsazsa színésznőre.
A versenyprogramba harmadik alkalommal meghívott rendező Cannes-ban elmondta, hogy az abszurd történetet részben a felesége és az apja közötti kapcsolat ihlette, aki “mérnök volt, és meglehetősen alfahím”.
“Egy nap azt mondta: el kell mondanom nektek, hogyan működik az üzletem, mert nem fogok örökké élni” – mesélte Wes Anderson. Az apósom “kinyitott egy szekrényt, és elkezdett cipősdobozokat kivenni, és azt mondta: ez az a projekt, amit Szaúd-Arábiában csinálunk. Ez az a projekt, amit Gibraltáron csinálunk (…) Mindez bekerült a filmbe.”
A vígjátékban – amelyet május 29-től vetítenek a magyar mozikban – játszik a Wes Anderson-filmek egyik állandó szereplője, Scarlett Johansson is, ő viszont nem volt ott a vasárnapi díszbemutatón. Az amerikai színésznő kedden érkezik rendezőként jegyzett első filmje, az Eleanor The Great cannes-i premierjére, amely a filmnyelvet megújító filmek bemutatását célul kitűző Un certain regard (Egy bizonyos nézőpont) elnevezésű programba kapott meghívást.
“Már láttam a filmet, és imádtam” – mondta Wes Anderson, aki azt is jelezte, hogy “egyáltalán nem segítette” Scarlett Johanssont a rendezésben.
A hivatalos versenyprogramban mutatták be vasárnap a brazil Kleber Mendonca Filho A titkos ügynök című, csaknem háromórás filmjét is, amely az egyetlen dél-amerikai alkotás az Arany Pálmáért folyó versenyben. A filmrendező, aki 2019-ben a Bacurau című misztikus thrillerével elnyerte a zsűri díját Cannes-ban, a brazil katonai diktatúra idején, 1977-ben egy zavaros múltú egyetemi kutató elleni hajtóvadászatot vitte filmre, ironikus hangvételben.
A 78. cannes-i fesztivál május 13-án kezdődött, a Juliette Binoche francia színésznő által vezetett zsűri a szombat esti záróünnepségen adja át a díjakat.
Forrás: MTI
📷 Stephane Cardinale – Corbis/Corbis via Getty Images