A Red Hot Chili Peppers ikonikus basszusgitárosa, Flea idén tavasszal valóra váltja gyerekkori álmát: debütáló szólóalbumán a jazzhez és a trombitához tér vissza, olyan alkotótársakkal, mint Thom Yorke és Nick Cave, egy intim, modern jazz utazás keretében.

A Red Hot Chili Peppers alapító basszusgitárosa és meghatározó alakja, Flea első LP hosszúságú szólóalbuma, a Honora 2026. március 27-én jelenik meg a Nonesuch Records gondozásában, és egyben visszatérést jelent Flea legkorábbi zenei gyökereihez: a jazzhez és a trombitához. Itt pedig máris egy új felvezetőt hallhatunk a legendás Radiohead énekesének, Thom Yorke közreműködésével.

A közel öt évtizedes rockzenei pályafutásáról ismert zenész ezúttal egy elit modern jazz formációval dolgozott együtt. A Honora anyagát Flea szerezte és hangszerelte, a felvételeken pedig trombitán és basszusgitáron is hallható. Partnerei között olyan meghatározó alkotók szerepelnek, mint Josh Johnson (szaxofon, producer), Jeff Parker (gitár), Anna Butterss (basszusgitár) és Deantoni Parks (dob).

A Traffic Lights-ot Flea és a Radiohead énekes-szerzője, Thom Yorke, valamint a Grammy-díjas szaxofonista, Josh Johnson közösenisis  írtak. A dalban Yorke nemcsak társszerzőként, hanem énekesként, valamint zongora- és szintetizátorjátékával is közreműködik. A szám atmoszférája és ritmikai világa tudatosan idézi meg Flea és Yorke korábbi közös projektjének, az Atoms for Peace szellemiségét.

„Deantonival már az első napon eljátszottuk azt, amiből később a Traffic Lights lett. Volt benne valami, ami az Atoms for Peace-re emlékeztetett, ezért elküldtem Thomnak. Ismerve őt, tudtam, hogy a ritmus és a hangulat közel fog állni hozzá – és igazam lett. Gyönyörű dallam született, a szöveg pedig arról szól, milyen egy ‘feje tetejére állt világban’ élni, amikor egyszerre árasztanak el bennünket hamis és valós dolgok. Mindenkinek megvan a maga módja arra, hogyan birkózik meg ezzel. Thom pedig a legmelegebb, legszabadabban áramló, jammelő őrült állat” – nyilatkozta az együttműködésről Flea.

Az album címe egy Flea számára különösen fontos családtag előtt tiszteleg, a zenei anyag pedig egy régi, beteljesületlen álom megvalósulása. Flea gyerekkorában, családi összejöveteleken találkozott először élő jazz-zenével, ami mély és maradandó hatást gyakorolt rá. Bár fiatalon Dizzy Gillespie, Miles Davis és Clifford Brown nyomdokaiba szeretett volna lépni, végül a basszusgitár és a rockzene irányába sodorta az élet.

Hatvanadik születésnapjához közeledve azonban úgy döntött: ha most nem tér vissza a trombitához, akkor soha nem fog. Két éven át minden nap gyakorolt – mindezt egy stadionturné mellett. Így a Honora ennek az elkötelezett, kockázatvállaló időszaknak az eredménye.

„Korábban soha nem féltem attól, hogy zenét csináljak” – vallja Flea. „Attól tartottam, hogy ezek az elképesztő zenészek majd egy pózoló rockzenészt látnak bennem. Ehelyett a lehető legnagyobb támogatást kaptam. Velük zenélni olyan volt, mintha drog hatása alatt lennék – lebegtem a stúdióban. Mélyen meghajlok előttük.”

A Honora hat eredeti szerzeményt tartalmaz, valamint feldolgozásokat George Clinton és Eddie Hazel, Jimmy Webb, Frank Ocean és Shea Taylor, valamint Ann Ronell dalai közül.

Flea azt is elújságolta, hogy a Honora projekt májusban nemzetközi turnéra indul több európai állomással.

📷Gus Van Sant

2026.01.15. 16:00

Megválasztották az év vadvirágát

2026.01.15. 14:00

Nemzetközi elismerésben részesült a Sziget

2026.01.15. 12:00

„A legjobb műveimet akkor írom, amikor nehéz időszakot élek át" - nyolc éve ment el Dolores O'Riordan

2026.01.15. 10:00

Robbie Williams: "Úgy döntöttem, hogy Los Angelesben Bruce Wayne leszek, máshol pedig Batman"

2026.01.15. 10:00

Negyed százada forgatjuk a Wikipédiát

2026.01.15. 08:00

Flea idén tavasszal valóra váltja gyerekkori álmát - Tom York is segít neki

2026.01.14. 15:32

„Innuendo” 35

2026.01.14. 14:00

Több mint tízezer használt mobiltelefont gyűjtöttek össze a Jane Goodall Intézet kampányában

2026.01.14. 12:00

Céline Dion a TikTokon kezdte 2026-ot

2026.01.14. 10:00

Isten éltesse Dave Grohlt!

További hírek

Mákszem Levente

Whiteboy

Bikfalvi Tomi ‘Biki’

B. Németh Dia

Majoros Rita

Horváth Zoltán 'Hory'

Best FM

Most szól:

  • Következő