A halloween ünnepe minden évben október 31-én, a katolikus Mindenszentek napját, november 1-jét megelőző estén zajlik. Kezdetben angol nyelvű országokban volt elterjedt, de idővel Európa nagy részén, köztük Magyarországon is népszerűvé vált, továbbá Latin-Amerikában, Ausztráliában, Új-Zélandon és néhány ázsiai országban is már kultusza van. A halloweenhez számos furcsaság fűződik, mintahogyan több főbia is. Összeszgyűjtöttünk néhány halloween-érdekességet.
Halloween ünneplésének gyökerei a skót és ír ősi kelta hagyományokhoz nyúlnak vissza. A kelta törzsek az évet két részre, világos és sötét időszakra osztották. Az októberi sötét időszak előtt, az utolsó napon tartották a Samhain nevű pogány aratóünnepet. Úgy hitték, ilyenkor a nyár és a tél határán megnyílik az ajtó a túlvilág felé, és a szellemek az emberek közé szállhatnak. A kelták állatbőrökbe öltöztek, tüzeket gyújtottak, és áldozatokat mutattak be, hogy megvédjék magukat a gonosz erőktől.
Samhain ünnepe a brit szigeteken a kereszténység elterjedése után, a 2–4. században is megmaradt. A Katolikus Egyház a 8. századtól kezdte ünnepelni Mindenszentek napját november 1-jén, hogy csökkentse a pogány ünnep befolyását. Így jött létre halloween, mely ötvözi a kelta és katolikus hagyományokat.
A halloween fő jelképe a töklámpás. Ez a betakarítás végét jelképezi, és célja a gonosz szellemek elűzése. Eredetileg Írországban és Skóciában karórépát faragtak ki, és helyeztek bele gyertyát, de amikor az angliai bevándorlók Észak-Amerikába vitték a Halloween hagyományait, a karórépát a könnyebben hozzáférhető tök váltotta fel.
A fekete és narancssárga színek hagyományosan halloweenhez kapcsolódnak. A narancs az erőt és a kitartást, a barnával és az arannyal együtt pedig az őszt és a termés betakarítását jelképezi, míg a fekete a halált és sötétséget szimbolizálja, emlékeztetve arra, hogy halloween egykor az élet és a halál közötti határvonalat „jelző” fesztivál volt.
Íme néhány érdekes tény az ünnepről:
- Halloween a karácsony után a második, kereskedelmileg legsikeresebb ünnep.
- Több országban, köztük Franciaországban és Ausztráliában, nemkívánatosnak és túlzottan fogyasztás-centrikusnak tekintik, amit az amerikai befolyásnak tulajdonítanak.
- A „boszorkány” – Witch – szó az óangolból származik, és „bölcs nőt” jelent.
- Úgy tartják, hogy a halloween napján született gyermekek képesek kommunikálni a szellemekkel.
- Halloweenhez több fóbia is kapcsolódik, mint a phasmophobia (szellemektől való félelem), wiccaphobia (boszorkányságtól való félelem), és nyctophobia (sötétségtől való félelem). A halloween-től való félelmet Samhainophobia-nak nevezik.
- Harry Houdini, az egyik legismertebb és legrejtélyesebb illuzionista halloween éjjelén hunyt el 1926-ban.
- A Massachusetts államban található Salem, és minnesotai Anoka is – önhatalmúlag – a halloween világfővárosának kiáltotta ki magát.
- A tök, botanikai besorolása szerint, gyümölcs, nem zöldség.
- Boston tartja a rekordot a legtöbb, egyszerre meggyújtott töklámpással összesen 30 128-al.
- A klasszikus horrorfilm, a „Halloween” 21 nap alatt készült el. A szúrás hangját egy dinnye késsel történő átdöfésével érték el.
- Belleville-ben, Missouri államban, 13 éves kor feleztt tilos cukrot kérni a halloweenkor.
- Dublinban – de nem Írországban, hanem az USA beli Georgia államban – illegális, ha 16 évesnél idősebb személy maszkot és napszemüveget visel halloweenkor, vagy bármilyen más módon takarja el az arcát.
- Alabamában törvény tiltja, hogy valaki papnak vagy apácának öltözzön halloween alkalmából.
- A gyerekek 50 százaléka a csokoládét részesíti előnyben halloweenkor, 24 százalékuk „nemcsokis” édességekett, míg 10 százalékuk rágógumit kér. Egy átlagos, Halloween-napi édességgel teli zsák tartalma körülbelül 11 000 kalóriát rejt.
- A leggyorsabb tökfaragás rekordja 24,03 másodperc, és Stephen Clarke nevéhez fűződik.
📷Pexels/Leish