A Cannes-i Filmfesztivál a francia mozi egyik legismertebb arcát, Juliette Binoche színésznőt választotta a filmszemle 78. kiadásának zsűrielnökévé. Idén a patinás filmes seregszemlét május 13. és 24. között rendezik – jelentette az AFP hírügynökség.
Binoche Greta Gerwig filmrendezőtől veszi át a posztot, aki tavaly a “Barbie” rendezőjeként töltötte be ezt a tisztséget. Az előző évben a zsűri az Arany pálmát az amerikai Anora című filmnek ítélte oda, amelyet Sean Baker rendezett.
„A fesztivál történetében másodszor fordul elő, hogy két női alkotó adja át egymásnak ezt a rangos elnöki tisztséget” – hangsúlyozták a szervezők sajtóközleményükben. Az első eset az 1960-as években történt, amikor az olasz filmikon, Sophia Loren vette át a posztot Olivia de Havillandtól (Elfújta a szél).
Hat évtizeddel később a világ legnagyobb filmfesztiválja a nemzetközi színtéren is elismert francia sztárt választott zsűrielnöknek, akit a közönség és a kritikusok egyaránt nagyra értékelnek. Juliette Binoche azon kevés művészek egyike, akik a három legrangosabb európai filmszemlén – Cannes-ban, Velencében és Berlinben – is díjat nyertek. 1997-ben megkapta a legjobb női mellékszereplőnek járó Oscar-díjat is, Anthony Minghella “Az angol beteg” című alkotásában nyújtott alakításáért.
Juliette Binoche pontosan 40 éve debütált Cannes-ban, amikor először vonult végig a vörös szőnyegen, André Téchiné “Rendez-vous” című filmjének szereplőjeként – ez a film meghozta számára az igazi áttörést is.
„Alig várom, hogy megoszthassam ezeket az élményeket a zsűritagokkal és a közönséggel. 1985-ben először mentem fel ezeken a lépcsőkön, a fiatal színésznők lelkesedésével és bizonytalanságával. Sosem gondoltam volna, hogy 40 évvel később visszatérek a zsűri elnökeként” – nyilatkozta Binoche.
A színésznő társadalmat érintő ügyekben is igen aktív. Nyíltan kiáll az emberi jogokért, a nők jogaiért Iránban, a környezetvédelemért, csakúgy, mint a hivatalos papírok nélkül élő migránsok ügyéért.
Néhány nappal ezelőtt aláírta a „Álljunk ki a kultúráért” című petíciót, amely a francia kormány kulturális szektorban tervezett költségcsökkentései ellen tiltakozik.
A #MeToo mozgalomban, amely az elmúlt években megrengette a világ filmművészetét és a fesztiválokat sem kímélte, Binoche azok oldalán áll, akik elítélik a szexuális visszaéléseket. Mivel az 1980-as és 1990-es években dolgozott a filmiparban, amikor a rendezők hatalma gyakran korlátlan volt, nemrég arra szólította fel a férfiakat is, hogy törjék meg a csendet e témában.
A Cannes-i Filmfesztivál megnyitójáig pontosan 99 nap van hátra. A hivatalos versenyprogramba beválogatott filmeket várhatóan április közepén jelentik be.
📷 Dominik Bindl/Getty Images