Taylor Swift, Beyoncé, Chaka Khan és a The Go-Go’s albumai és dalai is bekerülnek az Egyesült Államok Nemzeti Hangfelvétel-regiszterébe – jelentette az Associated Press. Az archívumot gyakran „Amerika audiokánonjaként” emlegetik.

Az amerikai Kongresszusi Könyvtár Nemzeti Hangfelvétel-regiszterének új tételei között szerepel Swift 2014-es sikeralbuma, az „1989”, Beyoncé korszakos 2008-as slágere, a „Single Ladies (Put a Ring on It)”, Chaka Khan stílusokon átívelő klasszikusa, az „I Feel for You”, Vince Gill érzelmes balladája, a „Go Rest High on That Mountain”, valamint a The Go-Go’s úttörő debütáló albuma, a „Beauty and the Beat” – emeli ki az AP.

A most bejelentett 25 új felvétel a 2026-os bővítés részeként kerül az archívumba, a  Kongresszusi Könyvtár legjelentősebb hangfelvételeit őrző gyűjteménybe – közölte Robert Newlen, a Kongresszusi Könyvtár megbízott igazgatója. A műveket „kulturális, történelmi vagy esztétikai jelentőségük miatt választották ki az amerikai hangfelvétel-örökség számára”.

„A zene és a hangfelvételek mindennapi életünk és nemzeti örökségünk elválaszthatatlan, csodálatos részei” – áll Newlen közleményében. „A Nemzeti Hangfelvétel-regiszter küldetése, hogy megőrizze nemzeti lejátszási listánkat a jövő generációi számára.”

Az amerikai a  Kongresszusi Könyvtár legjelentősebb hangfelvételeit őrző gyűjtemény új darabjai között szerepel továbbá Ray Charles forradalmi, countryt és popot ötvöző albuma, a „Modern Sounds in Country and Western Music”, Reba McEntire „Rumor Has It” című lemeze, valamint a Weezer azonos című debütáló albuma, közismertebb nevén a „Blue Album”.

Helyet kapnak a regiszterben a Gladys Knight and the Pips, valamint a The Byrds klasszikus kislemezei, továbbá José Feliciano és Paul Anka felvételei is. A kevésbé hagyományos válogatás része az 1993-as, kultikus videojáték, a Doom soundtrackje, valamint a „Század mérkőzése” néven ismert 1971-es Muhammad Ali–Joe Frazier nehézsúlyú bokszmeccs rádiós közvetítése is.

Az idei válogatás legrégebbi felvétele Spike Jones and His City Slickers 1944-es dala, a „Cocktails for Two”, míg a legfrissebb Taylor Swift „1989” című albuma.

Taylor Swift és Beyoncé felvételei idén először kerülnek be a regiszterbe. A Kongresszusi Könyvtár tájékoztatása szerint 2026-ban több mint 3000 zenei jelölést küldött be a közönség.

2026.06.14. 13:39

Közel három évtizeddel ezelőtt a The Notorious B.I.G. emlékdal uralta a nyarat

2026.06.13. 12:20

Ellopták az angolok futballfelszerelését, őrizetben két gyanúsított

2026.06.12. 14:00

Tovább feszíti a műfaji határokat a Muse

2026.06.12. 12:00

A Ponyvaregény zenéje harminckét éve vette be az amerikai slágerlistát

2026.06.12. 10:00

Harmincnöt évvel ezelőtt jelent meg Mariah Carey bemutatkozó albuma

2026.06.11. 12:00

Emily Blunt leleplezte A leleplezés napját

2026.06.11. 11:00

Magyar tulajdonú bobtail lett a világ legszebb kutyája Bolognában

2026.06.11. 10:00

Több mint négy évtizede a Thriller visszatért a slágerlistára

2026.06.11. 08:00

A milánói Scala nézői a jegydrágulás ellen tiltakoznak

2026.06.10. 10:00

Shania Twain is életrajzi filmet kap

További hírek

Mákszem Levente

Whiteboy

Bikfalvi Tomi ‘Biki’

B. Németh Dia

Majoros Rita

Horváth Zoltán 'Hory'

Best FM

Most szól:

  • Következő